Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

25 let poté: příliš brzy, abychom zapomněli

Dnešním dnem si na nejrůznějších koutech naší bývalé československé republiky připomínáme dvě významná výročí, která se bezprostředně vážou k našim novodobým dějinám. Již tradičně se otevírá prostor pro mnohobarevný výklad toho, co se onoho osudného 17. listopadu přihodilo. Opět se vynořují konspirátoři se svými spikleneckými hrami a zpochybňují jakýkoli význam všech odvážlivců, jež se nebáli jít s kůží na trh a bojovat za svobodu i za cenu toho, že naruší své osobní pohodlí a možná ohrozí své nejbližší a nejmilovanější. Prostor pro konspirace se otevírá vždy, když dochází k zásadním dějinným zvratům, a tento památný den rozhodně není výjimkou.  

Sedmnáctý listopad však znamená něco docela jiného než pouze názorový střet o to, jak to vlastně tehdy bylo.  Sedmnáctý listopad znamená něco mnohem hlubšího, co dalece přesahuje hranice naší malé kotliny a co kráčí daleko za obzor naší československé historie. Po celé zeměkouli si dnes lidé totiž připomínají dva churchillovské prsty coby symbol boje proti bezpráví, nesvobodě a morální prázdnotě.

Dnes vzpomínáme na demonstrace českých studentů ze dne 17. listopadu 1939, kteří provolávali hlasitý odpor vůči německé okupaci a nechtěli se smířit se smrtí mladého studenta  medicíny Jana Opletala, který se o pár dní dříve stal jednou z obětí nacistického teroru. Studenti byli represívními orgány Třetí říše zatčeni a okamžitě popraveni. Ti, co přežili, byli deportováni dobytčími vagony do koncentračních táborů. V ten samý den nacisté zaútočili na mozek stále čilé české inteligence, když zavřeli vysoké školy po celém tehdejším protektorátním státu.    

O padesát let později památku obětí těchto zrůdných činů přišli uctít jiní studenti, jež se však nelišili od svých statečných předchůdců. Jejich krédem byla možnost svobodně se vyjadřovat, psát, číst svobodné texty, svobodně se shromažďovat, svobodně cestovat bez všudypřítomné státní kontroly a zařídit si život podle vlastní vůle. Mírumilovným pochodem chtěli upozornit na neutěšené poměry tehdejšího socialistického Československa, požadujíce změnu. Na pražské Národní třídě však narazili na kordon těžkooděnců, který do neozbrojené mládeže nemilosrdně začal mlátit obušky. Události nabraly rychlý spád a studenti tak s pomocí divadelníků, disidentů a dalších občanů vehnaly na náměstí Československa statisíce protestujících lidí. Demontáž unaveného režimu brzy následovala. Zbytek už je známá historie.

Po pětadvaceti letech od takzvané Sametové revoluce jsem zavítal k památníku na Národní třídě, kde se už od časných ranních hodin srocovali tisíce lidí, aby zapálili svíčky a vzpomněli na to, že dnešní svoboda není a neměla by být samozřejmostí, a také na to, že v minulosti se pro svobodu trpělo a umíralo. Lidí postupně přibývalo a přibývá jich i v těchto minutách, kdy se pokouším sdělit své dojmy. Je to pro mě znamení, že celé to snažení, jehož dokladem je i to, že mohu dnes napsat tento článek a svobodně sdělit svůj názor, mělo smysl. Je to pro mě znamení, že navzdory nedokonalostem naši mladičké demokracie občanská společnost existuje, dává o sobě vědět a rozhodně nechce být pouhým nástrojem v rukou mocných.

Dnes zapaluji tři svíčky. První za oběti nacistické totality, druhou za oběti komunistické totality a třetí za všechny statečné muže a ženy, žijící v nesvobodných společnostech po celém světě. Právě dnes si musíme uvědomit, že stále zde máme režimy, jež vytrvale brání svým občanům ve vyjadřování svobodných a kreativních myšlenek. Listopad 1989 tedy budiž vzorem pro obránce svobody v zemích jako je Barma, Čínská lidová republika, Egypt, Hongkong, Kuba, Mexiko, Rusko, Sýrie, Venezuela a mnoho dalších zemí, kde se právě v těchto dnech a hodinách lidé potýkají s agresivním aparátem moci. Budiž důkazem celosvětové solidarity a semknutí studentského hnutí v naději na uchování lidské důstojnosti a svobodného myšlení.   

   

 

 

 

Autor: Petr Vrchota | pondělí 17.11.2014 14:32 | karma článku: 10,07 | přečteno: 541x
  • Další články autora

Petr Vrchota

Jak daleko je ke konci demokracie v Česku? Není vše ztraceno, neztrácejme odvahu!

Nevěřícně zírám, jak rychlý spád nabírají události posledních dní a týdnů. Loni v květnu jsem v Itálii ujišťoval místní, že v naší rozmilé zemičce nepanuje válka ani nesvoboda. Žijeme přece ve stabilní demokracii uprostřed Evropy.

5.3.2018 v 9:00 | Karma: 37,90 | Přečteno: 5003x | Diskuse| Politika

Petr Vrchota

Zeman na Hradě! STOP! Hordy uprchlíků odraženy! STOP!

Je dobojováno. Miloš Zeman obhájil post prezidenta republiky. Na úvod se mu sluší poblahopřát, jelikož zvítězil ve svobodných a demokratických volbách. A to je instrument, který bychom jako společnost měli vždycky bránit.

29.1.2018 v 16:45 | Karma: 23,73 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politika

Petr Vrchota

Prezidentské volby jsou volbou o nás samých

Kam jsme došli za posledních 28 let? A kam kráčíme nyní? Budeme se stavět novým výzvám čelem a přicházet s jejich řešením, nebo se naopak uzavřeme do vlastní pohodlnosti a bezpečných zákoutí, abychom si náhodou nespálili prsty?

25.1.2018 v 19:50 | Karma: 17,45 | Přečteno: 482x | Diskuse| Politika

Petr Vrchota

Volím Pavla Fischera. Volím slušnost a vizi

Na podzim mi někdo řekl: „Není to člověk, který by byl schopný strhávat davy“. Bylo 17. listopadu a na pražském Václavském náměstí zrovna promlouval Pavel Fischer, jeden z prezidentských kandidátů.

9.1.2018 v 16:00 | Karma: 22,29 | Přečteno: 728x | Diskuse| Politika

Petr Vrchota

Lež se rozlézá do všech směrů. Dokážeme ji včas zastavit?

Posledních několik týdnů mám pocit, že permanentně sním, jenomže ne a ne se probudit. Pak mě napadá, že jsem asi součástí nějakého absurdního dramatu o několika dějstvích, kde čekám na spuštění opony, ale marně...

16.11.2016 v 18:30 | Karma: 36,76 | Přečteno: 5814x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Třetí stupeň poplachu, 13 jednotek hasičů. Na Zlínsku hoří kovošrot

4. května 2024  13:06

V Tlumačově na Zlínsku hoří kovový šrot, na místě zasahuje 13 jednotek hasičů. Vyhlášen byl třetí...

Čeho se bojíš? Pokud spadneš, vrátíme peníze, říká instruktor bungee jumpingu

4. května 2024

Živí se shazováním lidí z kaňonu, a tak ví o lidském strachu z výšek všechno. Nejslavnější...

KOMENTÁŘ: Malý český Pearl Harbor ve Vrběticích. Stát opakovaně selhal

4. května 2024

Premium Bezmála po deseti letech skončil případ výbuchu muničních skladů poblíž Vrbětic na Zlínsku. Česko...

Stát do dražby posílá přes 4 bitcoiny, vyvolávací cena přesahuje 6 milionů Kč

4. května 2024  12:59

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových chystá aukci 4,7 bitcoinu. Dražba odstartuje v 15....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1337x
Petr Vrchota se považuje za "revoluční" dítě, jelikož se narodil v bouřlivých listopadových dnech sametového roku 1989. Cítí proto chorobnou nutnost aktivně se zapojovat do veřejného života. Po studiu na gymnáziu v Třeboni nastoupil na bakalářský stupeň oboru Mezinárodní vztahy - britská a americká studia na Západočeské univerzitě v Plzni. Vystudoval magisterský obor bezpečnostní studia na FSV UK. V letech 2011 - 2012 byl šéfredaktorem politologického magazínu e-Polis. Studoval a pracoval v Mexico City a účastnil se dobrovolnických projektů v Indonésii. Momentálně působí v Agentuře pro sociální začleňování, kde má na starosti koordinaci vzdělávacích aktivit.